Защо е важна фината моторика?


Развитата фина моторика ни позволява да извършваме прецизни движения, каквито са например писането, рисуването, бродирането. Децата с недостатъчно развита фина моторика срещат сериозни проблеми още в началните срещи с писането на ченгелчетата и бастунчетата, формиращи по-късно ръкописните букви.
Проблемите с недоразвитата фина моторика се срещат все по-често, главно заради удълженото време на децата пред екрани и електронни устройства – време, в което те не развиват тези малки, но важни мускули на пръсти и китки. За да сме в помощ за тренирането на тези мускули – защото те се тренират както всички други – сме събрали колекция от забавни предложения, които да раздвижат ръцете и да ангажират умовете на малките откриватели.

Апликация от семена и бобчета


Нарисувайте на парче картон прости форми (квадрат, сърце, звезда) или някоя стилизирана картинка (кола, цвете, коте). Пригответе в купички или форма за мъфини различни семена и бобчета – леща, боб, боб мунг, сух грах, царевица, ориз, червена леща. Намажете обилно с лепило картинката. Детето трябва да „оцвети“ картинката, залепвайки семената върху картона. Най-добре е да се поставят семенцата едно по едно, макар че често накрая се стига до идеята да се изсипят накуп и после да се разпределят върху лепилото. В крайна сметка – важна е креативността! По желание може след изсъхване картината да се оцвети с бои.

Низане на макарони


Класическото занимание е зарадвало не една майка с ръчно изработено бижу от макарони! Тук предлагаме два варианта. Първо, можете да оцветите заедно макароните – с флумастери или с боички, или да използвате следния бърз вариант: в торбичка с цип поставяме макарони, прахообразна боя (сладкарска или за яйца) и малко спирт. Разтръскваме здраво и изсипваме върху пекарска хартия, за да изсъхнат. След това можем да нижем огърлици и да научим редуване по прости схеми – например редуване на две червени и едно жълто.
Втори вариант на забавната игра с макарони е да се нижат на спагети или сламки. Тук координацията също се развива. Накрая може и цветните макарони да се включат в апликация върху картон.

Игра на простиране

Нарисувайте и изрежете заедно различни дрешки от хартия. Можете да използвате прежда или по-дебел конец, вързан между два стола, и щипки (обикновени или малки от магазин за арт материали). Играта с щипки много заздравява мускулите на пръстите заради силата, която трябва да се упражни върху тях.
По-големите деца могат да „простират“ думи с листчета с букви, или пък математически уравнения.

Помпони и отвори

Направете заедно помпони от шарени прежди (или вземете готови от магазините с арт материали). Пробийте в кутия за обувки малки, кръгли отвори. Те трябва да са достатъчно големи, за да мине помпона, но по-малки, за да се налага бутане с пръсти. Можете да изработите помпони и отвори в различни размери, както и да броите заедно колко помпона има в кутията.

Руска кукла – манипулативен комплект


Любимите матрьошки се появяват в нов, забавен и много полезен вариант – меки кукли, съчетаващи най-различни видове закопчавания – връзки, ципове, копчета и т.н. Играта с тях, освен че е много забавна и ангажираща, ще развие ценни умения у детето и ще подобри значително фината моторика.

https://uchitel.bg/index.php?route=product/product&product_id=7398

Големи копчета за низане


Низането развива много координацията на движенията, а с цветните копчета допълнително се учат цветове, форми, последователности. Ако желаете, можете да включите към тях и карти, на които са изобразени последователности, които детето да опита да нареди и наниже.

https://uchitel.bg/golemi-kopcheta-za-nizane

Конструктор големи снежинки


Всички конструктори са в помощ на заздравяването на мускулите, въображението, координацията и пространственото мислене. Конструкторът „Снежинки“ е иновативен поглед към построяването на интересни конструкции, които да провокират малките откриватели да експериментират с формите.

А в нашите Развиващи игри, Манипулативни игри и игри за Фина моторика можете да намерите още интересни предложения за развитие на тези така важни умения.

Оцветяване с домашен пластилин


Как да си приготвим домашен пластилин? Смесете чаша брашно, ¼ чаша сол, 2 пак. Лимонтозу, 1 с.л. мазнина и 1 чаша вода в тенджерка. На слаб огън бъркайте, докато не се образува топка тесто в средата на тенджерката. Накрая доомесете с ръце, можете да разделите на няколко части и да добавите оцветител.
С пластилина може да се играе на всички познати игри, както и да опитате да оцветите картинки с малки топчета пластилин.

Помпони и отвори

Направете заедно помпони от шарени прежди (или вземете готови от магазините с арт материали). Пробийте в кутия за обувки малки, кръгли отвори. Те трябва да са достатъчно големи, за да мине помпона, но по-малки, за да се налага бутане с пръсти. Можете да изработите помпони и отвори в различни размери, както и да броите заедно колко помпона има в кутията.

А в нашите Развиващи игри, Манипулативни игри и игри за Фина моторика можете да намерите още интересни предложения за развитие на тези така важни умения.

6 занимания за кодиране без компютри и екрани
Как можете да балансирате да поддържате детето си активно, здраво и да минимизирате времето му пред екрана, като същевременно им предоставяте най-добр...
Какво е приобщаващо образование
Приобщаващо образование е процесът на осигуряване за всички деца със специални потребности възможности да получат ефективно и качествено образование. ...